Kai planuojate kurti naują e-shopą, ar skaičiuojate kiek jis kainuos per 5 metus?
Įprastai paskaičiuojama startinė sąmata. X suma. Kiek reikės pinigų sukurti funkcionuojančią svetainę. Supaprastinus, dažniausios kaštų eilutės ir darbų etapai būna šie:
- Vertinimas ir strategija
- Dizainas ir vartotojo patirtis
- Programavimas ir funkcionalumo kūrimas
- Integracija su mokėjimo sistemomis
- Turinio valdymas ir SEO
- Saugumo sprendimai ir testavimas.
Su šitais punktais viskas kaip ir aišku. Juos visi įsitraukia į biudžetą ir pasiskaičiuoja e-parduotuvės sąmatą. Tuomet pasilygina kelis tiekėjus, turi startinę kainą ir valio. Į biudžetą telpam, atrodo patikimi, imam.
Bet ką dažnai pamiršta lygindami paskaičiuoti – palaikymo ir tolesnės plėtros kaštus.
Ką tai reiškia?
Svetainė kuriama gyvavimo ciklui
Kad pamirštama, jog svetainė kuriama ne metams (kaip įprastai tvirtinami biudžetai). Ji kuriama tam tikram gyvavimo ciklui. Priklausomai nuo naudojamos sistemos, jis yra apie 2-7 metai.
Tai reiškia, kad gyvavimo ciklo metu, jeigu svetainė tinkamai sukurta, ją galima bus optimizuoti, daryti pakeitimus nedarant totalaus atnaujinimo.
Jei svetainė sukurta moduliniu principu, kur gali vieną modulį pakeisti negriaudamas visos sistemos, atnaujinimus daryti lengviau. Svetainė efektyviai tarnauja žymiai ilgiau.
Bet yra vienas BET: startiniame etape tokių atskirų modelių padarymas ir programavimas kainuoja brangiau. Ir dar vienas BET – neturėdamas specialių žinių, tiksliai net nesugebėsi įvertinti, kiek ta svetainė su esama struktūra galės važiuoti.
Čia kaip su kokiu odontologu ar implantologu. Nepatikrinsi tu, ką ten tiksliai padarė ir kokį implantą įdėjo. Turi žinoti su kuo dirbi ir kuo gali pasitikėti. Svarbios tampa rekomendacijos ir įgyvendinti projektai. Ypač iš tų klientų, kuriems ta paslauga buvo suteikta prieš kelis metus – ar svetainė dar veikia, ar turi palaikymą, ar efektyvi.
Todėl skaičiuojant biudžetą labai svarbu skaičiuoti vadinamąjį Cost of Ownership – visą e-svetainės turėjimo kainą per jos gyvavimo ciklą.
Iš ko susideda ta kaina:
- Įsigijimo kaina
Pradinė investicija – tai pirmi aukščiau pažymėti punktai. - Eksploatacijos kaštai
Kasdieniai kaštai: priežiūra, administravimas, atnaujinimai, licencijų pratęsimai. - Palaikymas ir aptarnavimas
Techninė priežiūra, pagalbos tarnyba, gedimų šalinimas. Ar turėsite kas aptarnaus? Ar freelanceris sukurs ir dings, o kažkas pataisys. Realiai tie pataisymai kainuoja brangiau nei kainavo sukurti pradinį produktą. - Mokymai ir personalo resursai
Komandos apmokymas dirbti su sistema/produktu. Kiek ji bus paprasta, lengvai valdoma, lengvai atnaujinama, kiek pagalbos bus galima rasti internete. - Infrastruktūros ir plėtros išlaidos
Pvz., serveriai, talpyklos, papildomos funkcijos ar integracijos. - Amortizacija
Kiek kainuos išlaikyti sistemą 5 metus nepasenusią ir funkcionalią?
- Negautos pajamos – kiek pajamų negaunama, jei sistema būna nulūžusi, neveikianti ar atnaujinama.
Realybėje, šie palaikymo, plėtros ir atnaujinimo kaštai kartais gali 3x viršyti pradinę sąmatą.
Ir neretai būtent pigesnio starto projektai generuoja didesnius cost-of-ownership ciklo kaštus.
Kitas dalykas, ko neįvertinama – kad sutrumpinus pirmojo etapo kaštus (nes tada sąmata gražiau atrodo palyginus su konkurentų) – sutrumpini ir svetainės gyvavimo ciklą.
O tai reiškia, kad prie dizaino radikalių pokyčių teks taikytis ir jį jau pamėgusiems vartotojams (pažiūrėkite, kiek išoriškai kinta Amazon dizainas. Išoriškai pokyčiai nepastebimi, arba daromi labai palaipsniui. Bet po kapoto dangčiu – jie būna milžiniški.) Tik apie laipsniškus pokyčius čia jau kita tema.
O tuo tarpu skaičiuokite biudžetą ne metams, o gyvavimo ciklui. Tuomet kol konkurentai suks galvą ir kurs naują svetainę, o jūs galėsite sėkmingai atnaujinti esamą.
Susidomėjote? Aptarkime jūsų projektą
Paskambinkite ar parašykite el. laišką ir mes suplanuosime susitikimą kurio metu aptarsime jūsų projektą ir mūsų idėjas jums.